Jaká jsou rizika nové digitální revoluce? Proč proti ní protestují vědci z celého světa?

11. 01. 2020

Když se spouští nová technologie, většinou je kolem toho pořádný humbuk. Superlativy, billboardy a nekonečná masírka. Výrobci nevynechají jedinou příležitost, jak vám svůj nový produkt nabídnout, či dokonce vnutit. Nedají
zkrátka pokoj, dokud si to nekoupíte. A to i v případě, že to nechcete.

Obvykle se až s několikaměsíčním či několikaletým zpožděním ukáže, že má vychvalovaná novinka nějakou tu vadu a není zase tak skvělá a bezpečná, jak se tvrdilo, a kdyby se nezaváděla, nic by se nestalo. Takhle ale technologický pokrok nefunguje – vlak se valí neustále dopředu, a kdyby se jednou zastavil, už se nerozjede. Proto je třeba stále zkoušet, inovovat a posouvat věci dopředu.

Občas se ale stane, že je nutné zvolit zcela opačný postup než celoplošnou reklamu – celoplošné tutlání. To když se o nové technologii vedou spory ještě dřív, než je schválena a zavedena, a výrobci tuší, že by se jejich kroky nemusely setkat s pochopením veřejnosti. A tak se snaží technologii zavést pokoutně, potichu a bez fanfár, a spoléhají na to, že když už ji lidi budou mít, zakazovat něco zpětně je mnohem složitější. Tuto salámovou metodu zvolili například biotechnologičtí a agrochemičtí giganti jako Monsanto, kteří intoxikovali svět geneticky modifikovanými potravinami, aniž by se o jejich bezpečnosti či nebezpečnosti vedla veřejná debata. Když už promícháte třeba běžnou kukuřici s geneticky modifikovanou, návrat k tradiční plodině je téměř nemožný.

Podobně od lesa na to jdou zdá se i technologičtí giganti s kontroverzní technologií 5G neboli technologií bezdrátového připojení páté generace. Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií, robotů a například i autonomních vozidel, tedy aut bez řidičů. Když se ale řekne a, mělo by se říct také b – násobně se sice zvýší rychlost, ale také intenzita elektromagnetického záření a s ním souvisejícího fenoménu moderní doby – elektrosmogu. Zjednodušeně řečeno jde o elektromagnetické znečištění, záření z elektronických přístrojů, které poškozuje lidské zdraví. Pro míru elektromagnetického znečištění existují sice hygienické limity, ty se ale zvyšují úměrně s tím, kolik přibývá elektrosmogu. S tím, jak přibývá přístrojů a technologií generujících elektromagnetické záření, se upravují i limity, a tak se navenek můžeme tvářit, že jsou normy splněny a všechno je v pořádku.

 

O škodlivosti především bezdrátového záření však informovalo již několik významných studií a úměrně se zářením přibývá i zdravotních potíží lidí v jeho dosahu. Vždyť bezdrátové jsou dnes i lavičky, lampičky, ledničky či nabíječky telefonů a lidi jsou vystaveni obrovským dávkám elektromagnetického záření. Existují i citlivější jedinci, kteří jsou na toto záření doslova alergičtí. Médii proběhl například příběh inženýrky chemie a učitelky na gymnáziu Renaty Šiškové z Pardubic, která trpí takzvanou elektromagnetickou hypersenzitivitou. Když jí začaly vypadávat vlasy, přisuzovala to blížícímu se přechodu. Pak se ale přidaly bolesti hlavy a zubů. Ani tehdy doktor nic nenašel. A pak sousedi odjeli na dovolenou a vypnuli wi-fi. „To byl ráj! Mohla jsem spát, zlepšilo se vidění, přestala mě bolet hlava a zuby, prostě znovu radost ze života. Jenže prázdniny skončily a vše se vrátilo do starých kolejí.“

Takových lidí je podle odhadů kolem tří procent. A úměrně s elektrosmogem jich přibývá, stejně jako těch, které třeba jen bolí hlava nebo nemohou spát. Právě proto neprobíhá přechod na bezdrátovou technologii 5G tak hladce, jak by si výrobci, kteří do ní investovali stovky miliard dolarů, přáli. V Evropě i ve světě se proti nim zvedá stále větší vlna odporu. Protestuje se v Belgii, Německu, Švýcarsku a Rakousku a již v roce 2017 podepsali vědci a lékaři ze 36 zemí světa výzvu, aby bylo budování 5G zastaveno, dokud „vědci nezávislí na průmyslu neprozkoumají potenciální nebezpečí pro lidské zdraví a životní prostředí, protože 5G podstatně zvýší vystavení radiofrekvenčním elektromagnetickým polím a bylo prokázáno, že tato pole jsou škodlivá pro člověka a životní prostředí“. 5G vyžaduje mnohem hustší síť výkonnějších vysílačů, neboť funguje jen na krátkou vzdálenost. Planeta tak bude doslova prošpikována bezdrátovými vysílači.
Výsledek? Dopadlo to jako vždycky. Ivan Rybjanský, ředitel lovosické společnosti Somavedic Technologies, je velký technologický fanda. Používá nejmodernější přístroje, zkouší všechny novinky a pokroku se nebrání. Protože při své práci potřebuje rychlý internet a bydlí na okraji města, kde není zrovna nejsilnější signál, navíc má dospívající děti, které mu „užírají“ data ve velkém, nechal si zrychlit internetové připojení. Technik, který dorazil, mu nainstaloval novou anténu. Rychlost se skutečně výrazně zvýšila. Jaké ale bylo překvapení pana Rybjanského, když si všiml, že mu poskytovatel na střechu nainstaloval anténu 5G. Oficiálně se přitom tato technologie teprve testuje v Kolíně či Karlových Varech. Realita je úplně jiná – instalace vysílačů a 5G připojení „naostro“ již dávno běží. Dům Ivana Rybjanského budiž důkazem. Ostatně stačí se podívat třeba na stránky operátora O2, který 5G již oficiálně nabízí, ačkoli se mělo teprve testovat. Je tedy rozhodnuto. O nás bez nás...

Otázka tak již není, jestli se dá budování sítí 5G zabránit, ale jestli se můžeme nějak chránit před elektromagnetickým znečištěním, které bude ještě silnější, než jsme si dosud dokázali představit. Jedním z nejnebezpečnějších důsledků elektrosmogu je tvorba takzvaných volných radikálů. Volný radikál je molekula s nepárovaným elektronem, která je schopna samostatné existence alespoň po krátký časový úsek. To však velmi škodí živým organismům, neboť se vyznačuje vysokou reaktivitou. Volné elektrony mají snahu vytrhnout jiné elektrony z atomů, aby samy sebe energeticky stabilizovaly, a přitom „kradou“ elektrony nejvíce tam, kde je lze nejsnáze odcizit, a to na ochranných membránách buněk.

Počátek biochemie volných radikálů je mimochodem úzce spjat s druhou světovou válkou a jaderným útokem na Hirošimu a Nagasaki. Volné radikály generují v organismu různé biochemické procesy, které jsou označovány jako meziprodukty redukce mezi kyslíkem a vodou. Lidské tělo určité množství vysoce reaktivní formy kyslíku potřebuje ke své ochraně, ovšem znečištěné ovzduší, cigarety, alkohol, pesticidy či právě elektromagnetické záření vedou k tomu, že tělo produkuje nadbytek volných radikálů, které následně poškozují zdraví. Právě Ivan Rybjanský před osmi lety sestrojil přístroj s názvem Somavedic, který slouží k eliminaci elektrosmogu a geopatogenních zón. Zařízení je postaveno na principu řízeného uvolnění energie polodrahokamů a drahokamů, které jsou sestaveny v přesném vzájemném rozestavení. Každý konkrétní minerál „vibruje“ na určité frekvenci a má schopnost tuto vibraci vyzařovat do okolního prostředí, a tím ho určitým způsobem ovlivňovat. Minerály v
Somavedicu, které jsou sestaveny a „aktivovány“ ve vzájemné korelaci s ostatními tak, aby se jejich energie znásobovala, mimo jiné generují velké množství záporných iontů, jež zneškodňují volné radikály.

Ivan Rybjanský musí často vyvracet nesprávné představy lidí, kteří se domnívají, že Somavedic má elektrosmog „vyrušit“. To je samozřejmě nesmysl. Kdyby to tak bylo, nezapnuli byste si doma ani počítač nebo telefon. Somavedic „nevypíná“ elektrosmog, ale eliminuje jeho škodlivé důsledky – volné radikály. Stačí si udělat malý test. Odpadním produktem vícenásobně nenasycených mastných kyselin je takzvaný malondialdehyd, jenž vzniká tehdy, pokud díky volným radikálům tyto kyseliny oxidují. Právě na jeho přítomnosti v moči jsou založeny v Rakousku vyvinuté testovací proužky Freie-Radikale-Check. Na stupnici od normálního (světlounce růžový) po velmi vysoký (tmavá barva) oxidační stres, který způsobují volné radikály, uvidíte před zapnutím a po zapnutí Somavedicu ten rozdíl. A v případě, že už Somavedic máte, uvidíte svět opět světle růžově.

 

 

Milan Vidlák (Časopis Šifra)

Zdroj: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=175867740281717&id=100035754751999  

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat:

Proč je spánek důležitý?

28. 03. 2020

Proč je spánek důležitý? Jaké jsou možnosti měření spánku v domácích podmínkách a jak mohu kvalitu spánku ovlivnit?

Přednáška - mikroorganismy

07. 03. 2021

Lidé se často považují za vrcholná díla přírody - je tomu skutečně tak? Toto a mnoho dalšího se dozvíte v přednášce na téma mikroorganismy, kterou vás provede Antonie Krzemieňová.

Bicom zlepší imunitu proti virům, poukazuje lékař Tomáš Vejrych

20. 05. 2020

Už na škole ho přitahovaly netradiční léčebné postupy. Obvodní lékař z Trutnova Tomáš Vejrych, který sídlí v Masarykově poliklinice v Trutnově, vyšetřuje pacienty jak standardními způsoby, tak má v jedné ze svých dvou ordinací i speciální biorezonanční přístroj tzv. Bicom. Tím aktuálně dokáže bojovat i proti koronaviru. „Nejde jen o léčbu, ale skrz tuto terapii dokážeme zlepšit též imunitu člověka,“ říká praktický lékař, jenž hledá cestu ke zdraví i cestou alternativní medicíny.

Kontakty

Pobočka

Litoměřická kotlina 383
412 01 Litoměřice

Mobil: +420 724 704 407
E-mail: objednavky@bicomltm.cz

Nejsme plátci DPH
Veden u ŽU v Litoměřicích.


Obchodní podmínky

Provozovatel

Grand Easiness s.r.o
Litoměřická Kotlina 383
411 55 Terezín
IČ: 14420309
DIČ: CZ14420309